دسته‌بندی نشده

کلید حرارتی

کلید حرارتی چیست؟

کلید حرارتی یا MPCB برگرفته از عبارت Motor Protection Circuit Breaker به معنای مدار قطع کن محافظ موتور، که با نام MMS مخفف عبارت Manual Motor Starter به معنای کلید راه انداز موتور نیز شناخته می شود، از جمله کلیدهای قابل قطع زیر بار می باشد؛ که جهت روشن و خاموش کردن موتور، هم چنین محافظت از موتورها در زمان راه اندازی و کار، در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه، به کار می رود. این کلید که در بازار با نام کلید حرارتی-مغناطیسی نیز شناخته می شود، در مواقع بروز اتصالی به صورت خودکار عمل می کند.در این مقاله با لامپ کده همراه باشید.

کلیدهای حرارتی مدار قدرت را قطع و وصل می کنند و هم چنین همراه با تجهیزات جانبی برای استفاده در مدار فرمان قابل نصب هستند

امروزه در دنیای صنعت، موتورهای آسنکرون قفس سنجابی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و بسیار پر کاربرد هستند. این موتورها نیاز به حفاظت هایی دارند، که کلیدهای حرارتی علاوه بر مزایایی که برای حفاظت از انواع موتورها دارند، امکان تجمیع با لوازم جانبی زیادی را دارند که باعث می شود در مجموع، بهترین گزینه برای حفاظت از این نوع موتورها باشند.

کاربردهای اصلی کلید حرارتی

 1. کلیدزنی مدارات موتوری
 2. حفاظت قابل تنظیم برای اضافه بار مغناطیسی و حرارتی
 3. حفاظت از موتور الکتریکی در برابر انواع خطاهای الکتریکی
 4. ایجاد تاخیر حرارتی برای روشن شدن موتور به جهت داغ شدن موتور در اثر اضافه بار

مزایای استفاده از کلید حرارتی

 1. قدرت قطع بالایی دارند.
 2. جهت مدارات جریان بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. در برابر بارهای لحظه ای، بدون قطعی، مقاومت بالایی دارند.
 4. دارای رنج های گسترده ای هستند.
 5. تنظیمات دقیق در مورد هر یک از پارامترهای الکتریکی در آنها امکان پذیر است.
 6. قابلیت فرمان پذیری و کنترل دارند.

خصوصیات و قابلیت های کلیدها حرارتی

 1.  قابل قطع و وصل زیر بار هستند.
 2. این کلید امکان تنظیم جریان در یک بازه جریانی مورد نظر را برای ما فراهم می کند.
 3. پس از تشخیص خطا، به طور مستقیم مدار قدرت تغذیه موتور را قطع می کند و برای این منظور بر خلاف بی متالبه کنتاکتور جهت فرمان گرفتن و قطع کردن مدار قدرت نیازی ندارد.

تجهیزات جانبی کلیدهای حرارتی یا راه اندازهای موتوری

مانند بسیاری از تجهیزات دیگر، می تواند همراه با تجهیزات جانبی در مدارات به کار برود. این تجهیزات جانبی عبارتند از:

 • بوبین شنت : این رله به صورت جانبی و از پهلو به آن نصب می گردد و کارکرد آن در مواقعی است که بخواهیم به صورت شرطی وصل بودن کلید حرارتی را منوط به برقراری شرایط خاصی کنیم.
 • رله افت ولتاژ : عملکرد این رله، بر عکس رله شنت است، به این معنی که این رله نیز به صورت جانبی به کلید حرارتی از پهلو متصل می گردد ولی برای اینکه به کلید حرارتی اجازه قطع و وصل بدهد، باید دو سر بوبین این رله همیشه دارای برق باشد. به محض اینکه برق رله آندر قطع بشود، کلید حرارتی نیز به محض قطع رله، قطع می گردد.
 • کنتاکت کمکی (Auxiliary Contact): کنتاکت های کمکی به صورت تک کنتاکت و دو کنتاکت از پهلو یا از رو به کلید حرارتی متصل می شوند و با قطع و وصل شدن کلید حرارتی، کنتاکت های آن نیز تغییر وضعیت می دهند. از این خاصیت می توان در قسمت فرمان مدار استفاده کرد.
 • کنتاکت کمکی خطا: این کنتاکت به صورت جانبی و از پهلو به آن متصل می گردد و فقط در صورتی که کلید حرارتی بعد از تشخیص خطای اضافه بار به حالت تریپ می رود.
 • دستگیره گردان: این تجهیز به وسیله یک رابط میله ای به کلید حرارتی متصل می گردد و در تابلوهای کشویی استفاده می گردد.در مقالات بعدی با لامپ کده همراه باشید..

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *