دسته‌بندی نشده

هالوژن

تعریف لامپ‌های هالوژن

هالوژن نوعی فناوری نورپردازی است که در اصل نسخه تقویت‌شده لامپ‌های رشته‌ای است. همانند لامپ‌های رشته‌ای جریان الکتریکی وارد رشته‌‌های تنگستن می‌شود و رشته‌ها را تا زمانی که شعله‌ور شوند و نور تابش کنند، گرم می‌کند. لامپ‌ دارای رشته‌های تنگستنی هستند که در کپسول کوارتز قرار گرفته و پر از گازهای ید و بروم است. دمای رنگ هالوژن‌ها تا ۳۲۰۰ کلوین است.

یک لامپ را بر اساس فناوری مورد استفاده برای تولید نور مصنوعی طبقه‌بندی می‌کنند. باوجوداینکه لامپ‌های هالوژنی تنها مدل پیشرفته لامپ‌های رشته‌ای هستند، این لامپ‌ها را به اسم لامپ رشته‌ای نمی‌شناسند. در ‌اصل، این لامپ‌ها را فقط زیرمجموعه‌ای از خانواده لامپ‌های رشته‌ای می‌دانند.

تاریخچه لامپ‌های هالوژن

المر فردریش و امِت وایلی لامپ‌های هالوژن‌ را سال ۱۹۵۵ در جنرال الکتریک نلا پارک اوهایو ابداع کردند. قبل از این دو نفر افراد دیگری سعی کرده بودند لامپ‌های هالوژن بسازند اما موفق نشده بودند جلوی سیاه شدن حباب را بگیرند. فردریش متوجه شد برای سیاه نشدن حباب باید دور تنگستن کمی ید قرار دهد.

از سال ۱۹۵۹ که لامپ‌های هالوژن رسما به بازار عرضه شد، مهندسان سعی کردند کیفیت این نوع لامپ را بهبود ببخشند. لامپ‌های هالوژن از دهه ۸۰ میلادی به بعد سبک‌تر از نوع قبلی خود شدند.

انواع لامپ هالوژن را کجا استفاده کنیم؟

برای استفاده از لامپ‌های هالوژن هیچ محدودیتی وجود ندارد. مصرف کم انرژی و نور مناسب باعث شده این لامپ به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در خانه استفاده شود. به جز انواع معمولی لامپ‌های هالوژن، لامپ‌های هالوژن سقفی تو کار و لامپ‌های هالوژن سقفی توکار مربع برای دکوراسیون استفاده می شوند. لامپ‌های هالوژن سقفی کم مصرف دست طراح را باز می‌گذارد و به او اجازه می‌دهد فضاهای مختلفی را به انواع لامپ هالوژن ال ای دی سقفی اختصاص دهد.

عملکرد هالوژن‌ها

هالوژن‌ها هم بسیار مشابه لامپ‌های رشته‌ای هستند. برق یا جریان الکتریکی از سوکت جریان پیدا می‌کند و با پایه لامپ تماس می‌گیرد و همانند لامپ‌های رشته‌ای، جریان الکتریکی وارد پریز می‌شود و تا رشته تنگستن حرکت می‌کند و رشته را تا زمان نوردهی گرم می‌کند. در حباب لامپ‌های هالوژنی یک گاز بی‌اثر هالوژنی پر شده که از ید و برم تشکیل می‌شود.

در این لامپ‌ها گاز هالوژن با دریافت جریان الکتریکی، یک چرخه شیمیایی تولید می‌کند که باعث می‌شود تنگستن موجود در لامپ، بخار شود. تنگستن بخار شده در اثر حرارت از روی رشته بلند می‌شود و بعد از چرخش درون لامپ دوباره روی آن ته‌نشین می‌شود. در دیگر لامپ‌های التهابی و رشته‌ای، تنگستن روی حباب لامپ ته‌نشین می‌شود، اما هالوژن‌ها این‌طور نیستند. همین موضوع باعث می‌شود تا این لامپ‌ها نور بیشتر و همچنین طول عمر بالاتری هم داشته باشند.

هالوژن‌ها می‌توانند تا ۲۵۰۰ ساعت دوام بیاورند، درحالی‌که عمر لامپ‌های رشته‌ای بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت است. همچنین لامپ‌های هالوژن می‌توانند در دمای بالاتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای کار کنند، به همین دلیل است که ممکن است در بازار، لامپ‌های هالوژنی با قدرت ۲۵۰ تا ۳۰۰ وات را پیدا کنید.

کپسول کوارتزی که در لامپ‌های هالوژنی استفاده می‌شود، از یک‌ شکل شیشه‌ای خاصی تهیه شده است، درحالی‌که اکثر شیشه‌های سنتی که حاوی سایر مواد رقیق‌کننده هستند، کوارتز خالص است و باعث می‌شود تا شیشه با مقاومت بالاتری کار کند.

نکته مهم و بهداشتی که درباره شیشه‌های کوارتزی باید به آن توجه داشت این است که چربی انگشت‌ها می‌تواند روی آنها تأثیر بگذارد. اگر یک کپسول کوارتز را داخل یک لامپ هالوژن لمس کنید، انگشتان شما بر عمر محصول تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش عمر آن می‌شود.

کاربرد لامپ‌های هالوژن

کیفیت نور و دمای رنگ برای محیط‌های داخلی به‌خصوص خانه‌ها بسیار مناسب است. با ‌وجود‌ اینکه ال ای دی‎ها را به‌عنوان یکی از بهترین لامپ‌های مصرفی می‌شناسند، اما بسیاری از متخصصان و طراحان نورپردازی، لامپ‌های هالوژن را برای مصارف مسکونی یا تزئینی توصیه می‌کنند.

به‌جز این موارد، هالوژن‌ها کاربردهای دیگری هم دارند که در ادامه از آنها صحبت می‌کنیم:

  • فروشگاه‌های جواهرات

بسیاری از جواهرفروش‌ها از لامپ‌های برای برجسته‌کردن و درخشش بیشتر جواهرات و طلا‌های موجود در ویترین یا نمایشگاه خود استفاده می‌کنند. نحوه انعکاس نور و بازتاب آن روی جواهرات به آنها جلوه‌ای گرم، لطیف و قابل‌توجه‌تر می‌دهد.

  • فروشگاه‌ها و مغازه‌ها

برخی از فروشگاه‌های خرده‌فروشی هنوز از لامپ‌ها PAR در روشنایی مغازه خود استفاده می‌کنند. به طور معمول، لامپ‌های هالوژنی را در فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی پیدا می‌کنید که نیاز به یک نور گرم و ملایم دارند.

  • وسایل مختلف

هالوژن‌ها را همچنین برای استفاده در ماکروفر و گرم‌کردن غذا یا استفاده در پروژکتورهای قابل‌حمل به‌کار می‌برند. باتوجه‌ به اندازه کوچک کوارتز، لامپ‌های هالوژنی می‌توانند برای این وسایل بسیار مناسب باشند.

مزایا و معایب لامپ

لامپ‌های هالوژن هم مانند هر محصول دیگری مزایا و معایبی دارد که جمع‌بندی این مزایا و معایب تصمیم‌گیری درمورد استفاده کردن یا نکردن از آن‌ها را راحت می‌کند.

مزایای لامپ

  • کیفیت نور

انواع لامپ‌های رنگی و غیر رنگی کیفیت خوبی دارند و نور را یکنواخت پخش می‌کنند. همین باعث می‌شود گزینه‌ای محبوب برای استفاده در منزل و محیط کار باشند.

  • ابعاد کوچک

ابعاد کوچک لامپ‌های باعث کاربردهای منحصربه‌ فرد این نوع لامپ می‌شوند. یکی از کاربردهای لامپ‌ها در پروژکتور است.

  • امکان کم‌کردن نور با لامپ

اگر دوست دارید درجه‌ی نور را تنظیم کنید و نور را با خاموش یا روشن کردن لامپ کم یا زیاد نکنید، لامپ‌های هالوژن‌ بهترین گزینه برای شما است. انواع لامپ‌ های هالوژن رنگی و غیررنگی و لامپ‌ های هالوژن‌ سقفی به شما اجازه کاهش نور را می‌دهند.

  • هزینه‌ی کم

لامپ‌های هالوژن‌ سقفی کم مصرف که انواع غیرسقفی هم دارد، با این مصرف کم بسیار مقرون به صرفه است و هزینه‌های برق شما را کنترل می‌کند.

 معایب این لامپ

  • اجزای پنهان

از آنجا که اجزای لامپ‌های هالوژن‌ در محفظه‌ای قرار دارند و دیده نمی‌شوند، حس و حال قدیمی لامپ‌ها را از بین می‌برند و نمی‌توان دید درون لامپ چه خبر است.

  • حساسیت لامپ هالوژن‌

انواع این لامپ سوزنی و غیر سوزنی و پایه سوزنی به روغن روی سطحشان حساس هستند که این در نهایت عمر لامپ را کاهش می‌دهد.

  • گاز سمی لامپ‌های سقفی

یکی دیگر از معایب این نوع لامپ‌ها گاز سمی هالوژن در آنها است. اگر این لامپ‌ها بشکنند نباید به آن‌ها دست زد.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *