دسته‌بندی نشده, لامپ

نورپردازی

راهنمای شناخت تجهیزات نورپردازی

اگر تازه با دنیای نورپردازی استودیویی آشنا شده‌اید، احتمالا از حجم اطلاعاتی که باید یاد بگیرید، ترسیده‌اید. ممکن است تعداد چیزهایی که باید یاد بگیرید کمی زیاد باشد، اما نگران نباشید؛ هدف این مطلب آن است که شما را به ساده‌ترین شکل با تجهیزات نور پردازی استودیویی آشنا کند و اصطلاحاتی که برای گرداندن یک استودیوی عکاسی لازم است را به شما بیاموزد.در ادامه مقاله با لامپ کده همراه باشید.

تجهیزات نور پردازی :انواع نورها

1-فلاش – نور چراغ استودیویی (studio strobe) در بین تجهیزات نور پردازی در واقع مهمترین وسیله است. گاهی اوقات به آن‌ها monobloc یا monolight نیز می‌گویند. در اکثر موارد باید به برق متصل باشند، اما انواع باتری‌خور آن نیز روزبه‌روز در حال زیاد شدن است. خروجی نور آن‌ها بین مدل‌های مختلف بسیار متفاوت است؛ چراغ‌های فلاش ارزان‌تر، معمولا فقط در حد یک فلاش اکسترنال ارزان خروجی دارند.

2-نور پیوسته – نورهای پیوسته (continuous light) کارکردی مشابه با چراغ‌های فلاش دارند اما فلاش نمی‌زنند. در واقع لامپ‌های قدرتمندی هستند که می‌توان روی آن‌ها اصلاح‌کننده نصب کرد. با این که نورهای پیوسته بیشتر در فیلم‌برداری استفاده می‌شوند، در عکاسی نیز جای مخصوص خود را دارند. امروزه نورهای LED بسیاری به بازار عرضه می‌شوند و بسیاری از آن‌ها گزینه‌های معقولی هستند.

3-فلاش اکسترنال– فلاش‌های اکسترنال (flashgun) نورهای کوچکی هستند که روی دوربین سوار می‌شوند. کاملا قابل حمل هستند و برخی از آن‌ها خروجی‌های نور قابل ملاحظه‌ای دارند. با این که تنوع زیادی ندارند و عمدتا فقط در اندازه و خروجی نور متفاوت‌اند، ابزار کارآمدی برای عکاسانی هستند که از نورهای مصنوعی استفاده می‌کنند.

فلاش‌های اکسترنال کوچک‌اند اما از آن جایی که قابل حمل هستند، در بین تجهیزات نورپردازی بسیار کار آمد هستند.

اهمیت نورپردازی در تولید محتوا

ساخت محتوای ویدئویی جذاب و موثر، به عوامل کلیدی زیادی نیازمند است. یکی از بزرگترین کارهایی که می‌توانید برای حرفه‌ای جلوه دادن یک ویدئو انجام دهید، نورپردازی مناسب است. اهمیت نور و تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا چیزی است که برای پیشرفت کسب و کار خود هرگز نباید از آن غافل شوید. این موضوع می تواند تفاوت بین محتوای با کیفیت و آماتور را به سادگی نشان دهد.

دلایل اهمیت نورپردازی در تولید محتوا چیست؟

نور مناسب برای ویدئو شما می‌تواند حال و هوای محتوای شما را تنظیم کند. این به بینندگان اجازه می دهد تا احساس خود را در هنگام تماشای ویدئو درک کنند.

این نکته را به خاطر داشته باشید که یک دوربین فیلمبرداری به همان روشی که چشم ما کار می‌کند نور را ضبط و پردازش نمی‌کند. اگر نور طبیعی در آن روز خوب است، اعتماد به نور طبیعی می‌تواند ایده خوبی باشد. اما اگر برای چندین ساعت قصد فیلمبرداری داشته باشید، با حرکت خورشید، نور طبیعی شما تغییر خواهد کرد. به همین دلیل نور مصنوعی به شما امکان کنترل کامل منبع نور را می دهد.

حتی بهترین دوربین‌های فیلمبرداری نیز نمی‌توانند به اندازه انسان جزئیات را پردازش کنند. بنابراین، عاقلانه است که از نور مصنوعی به منظور تهیه محتوای ویدئویی استفاده شود.

 تجهیزات نورپردازی در طول زمان

درک و وابستگی ما به نورپردازی در تولید محتوای ویدئویی با گذشت زمان پیشرفته تر شده است. با توسعه تکنولوژی و فناوری، تجهیزات نورپردازی نیز متناسب با سرعت و تقاضا، توسعه روز افزون داشته اند.

تجهیزات نورپردازی با سایز کوچک تر و قابلیت حمل آسان تر، متنوع تر و متناسب با ژانرهای خاص طراحی شده است. به عنوان مثال، نور مورد نیاز برای یک مصاحبه، به طور چشمگیری با نور مورد نیاز برای یک شات از راه دور دراماتیک که در شب انجام می شود، متفاوت است. تنوع تجهیزات موجود و قابلیت های این تجهیزات، نورپردازی و ساخت ویدئوی موثر را بیش از گذشته آسان و قابل دسترسی کرده است.

فواید نورپردازی صحیح

داشتن یک منبع نور خوب هنگام فیلم برداری، مدت زمان تدوین ویدئو را کاهش خواهد داد. هنگام کار با نور مصنوعی، به آن توجه زیادی کنید زیرا ایجاد تغییرات در هنگام فیلمبرداری بسیار راحت تر از زمان تدوین است.

نورپردازی به روایت داستان کمک می‌کند. وقتی نوبت به داستان سرایی می‌رسد، نورپردازی عالی می‌تواند نقشی ظریف و در عین حال قدرتمند داشته باشد. شما می توانید با نورپردازی جهت دار، با تعیین دقیق سوژه، چگونگی پذیرفتن داستان توسط مخاطب را کنترل کنید. به راحتی می توانید با نورپردازی کم، حواس بیننده را پرت کرده و باعث شوید او لحظه های مهم را از دست بدهد یا به موارد نادرست نگاه کند.

هنگام فیلمبرداری، سعی دارید یک فضای سه بعدی را در دو نشان دهید. نور و سایه به اشیا وزن و عمق می بخشند و نورپردازی متفاوت می تواند شکل و معنای آن را تغییر دهد.

انواع تجهیزات نورپردازی

اگر کار تولید محتوا را تازه آغاز نموده اید و تیم بزرگی ندارید، می‌توانید با تجهیزات ساده و کم هزینه هم کارتان را شروع کنید.

قانون طلایی در نورپردازی: درک درست از فضایی که فیلم برداری در آن انجام می شود.

همانطور که گفته شد، نور مصنوعی می‌تواند سازگاری ایجاد کرده و به شما امکان کنترل دهد. اما به همین سادگی نیست. شما باید به محیط پیرامون خود فکر کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید.

در محیط بسته هستید یا بیرون؟

آیا اتاق کوچک است یا بزرگ؟

در حال فیلمبرداری از نمای نزدیک هستید؟

سوژه حرکت خواهد کرد یا نه؟

چند نفر در کادر حضور خواهند داشت؟

با داشتن پاسخ این سوالات، می‌توانید به درستی برنامه ریزی کنید.

به طور معمول، در فیلم ها از سه منبع نوری استفاده می‌شود، اما ممکن است نیازی به سه نور نباشد. بسیاری از سازندگان ویدئوی تولید محتوا، فقط از یک نور به همراه یک رفلکتور به عنوان پر‌کننده استفاده می‌کنند. با افزودن یک نور دیگر به این حالت می‌توانید تاثیری مانند داشتن سه منبع نوری را بدست آورید.

نورهای تنگستن

نورهای تنگستن نورهای قوی اما گران قیمت هستند. این نورها گرمای زیادی تولید کرده و برای استفاده در استودیو مناسب هستند. بسیاری از افراد حرفه‌ای همچنان ترجیح می‌دهند از نورهای تنگستن استفاده کنند. توان خروجی با توجه به نوع مدل متفاوت است.

پنل های ال ای دی LED 

نورهای LED از لامپ ها ایمن تر هستند و زیاد داغ نمی‌شوند. اکثر آنها هم با جریان برق و هم با باتری کار می‌کنند.

شما باید نور ال ای دی را با نور کلی صحنه تطبیق دهید، بنابراین می توانید LED های هم رنگ با نور روز(Day Light) خریداری کنید. امروزه ال ای دی های دو رنگ نیز بسیار محبوب هستند. نورهای LED با توجه به وزن بسیار کمی که دارند می‌توانند در هر شرایطی، استودیو و فضای باز، همراه شما باشند.

نورهای ال ای دی کم مصرف بوده و همچنین خیلی داغ نمی‌شوند. در نتیجه لمس و حرکت این نورها راحت تر و ایمن تر است. البته تا حدودی گرم می‌شوند اما منجر به سوختگی نخواهند شد.

مهمتر از همه، نورهای ال ای دی، فیلترهای استفاده شده بر روی خود را ذوب نمی‌کنند. بنابراین، اگر در ویدئو های خود از فیلترهای رنگی زیاد استفاده می‌کنید، بدون شک از کار با پنل های LED لذت خواهید برد.

از دیگر مزایای نورهای ال ای دی عمر آنها نسبت به نورهای فلورسنت است. به طور میانگین 30 تا 50 هزار ساعت عمر مفید دارند و این یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود.

رینگ لایت ها

رینگ لایت در بین تولید کنندگان محتوا محبوب است. از این گذشته، یک منبع نوری جذاب برای طیف گسترده ای از مخاطب ها را فراهم می‌کند. رینگ لایت بیشتر سایه ها را از بین می برد و در چشم ها “هاله” ایجاد می‌کند. این ابزار برخلاف فلاش های عکاسی، نور متوالی از خود ساطع می‌کنند.

رینگ لایت، کوچک و قابل حمل است و تنظیم آن بسیار آسان است. به سادگی آن را به یک پریز برق وصل کنید و آن را مقابل خود یا سوژه خود قرار دهید.

سایر تجهیزات جانبی نورپردازی

طیف گسترده ای از اصلاح کننده های نور، افق خلاقیت استفاده از نور را گسترش می‌دهد. بسته به نوع لوازم جانبی، می‌توانید نور ملایم، بسیار سخت، پخش شده، جهت دار و … را دریافت کنید. مجموعه مناسب لوازم جانبی نور به شما کمک می کند تا به نتیجه‌ای که می‌خواهید برسید.

سه پایه نور Light Stand

به منظور نگه داشتن نور از سه پایه نور استفاده می شود. سه پایه های نور دارای قدرت تحمل وزن متفاوت هستند که براساس نوع منبع نوری باید مدل مناسب خریداری شود. همچنین متغیر دیگر ارتفاع است که بر اساس نوع کار و فضای استودیو می توان مدل مناسب را انتخاب نمود.

سافت باکس Softbox

همان طور که از اسم آن مشخص است یک محفظه است که دور منبع نور قرار می‌گیرد و می تواند نور سخت را به نرم و جذاب تبدیل کند. سافت باکس ها اشکال و ابعاد گونانی دارند. مربع و مستطیل از جمله اشکال متداول آن‌ها است.

پوشش گسترده نور و نرم کردن سایه ها از مهم ترین ویژگی سافت باکس است.

برای آشنایی با انواع مدیفایر، خواندن مقاله “انواع شکل دهنده های نور” به شما پیشنهاد می گردد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *