دسته‌بندی نشده, لامپ

محافظ جان

کلید نشت جریان 

محافظ جان نوعی کلید است که جریان سیم های رفت و برگشت را محاسبه و مقایسه کرده و در صورتی که تفاوت ولتاژی میان این سیم ها وجود داشته باشد، منجر به قطع مدار میگردد.در این مقاله با لامپ کده همراه باشید.

بر اساس حساسیتی که وجود دارد، کلیدهای محافظ جان را در دو نوع خانگی و صنعتی طراحی و تولید می کنند و در این اماکن به کار می برند که علاوه بر حفاظت جانی افراد موجب محافظت و جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه ها و تجهیزات مختلف صنعتی نیز می گردد.

انواع کلید نشت جریان:

سه نوع اصلی RCD وجود دارد
1. پلاگین قابل حمل در RCD ها.
2. RCD های Power Point که بعضاً به آن سوکت های ایمنی می گویند.
3. RCD های نصب شده روی ریل Din که در واحدهای مصرف کننده استفاده می شود.
4. کلید های RCCB
5. کلید های RCBO

مزایای استفاده از این ابزار

به کار بردن کلید می تواند در کاهش مقدار هدر رفتن انرژی الکتریکی موثر واقع شده و و علاوه بر محافظت های جانی و مالی موجب صرفه اقتصادی نیز گردد. قیمت کلیدهای محافظ جان بسته به برند شرکت سازنده و آمپر کلید، در بازار متفاوت میباشد

تفاوت محافظ جان دوپل و چهارپل

کلید محافظ جان تیپ (AC) قادر به تشخیص جریان های نشتی (AC) میباشد و به اشکال دوپل و چهار پل در بازار موجود میباشد.

آیا استفاده از کلید محافظ جان در ساختمان الزامی میباشد؟

  • تائیدیه استانداردهای ISIR۶۷۰۰ و IEC۶۱۰۰۸ را داشته باشد.
  • جریان عامل کلید های یاد شده حداکثر برابر با ۳۰میلی آمپر و به صورت غیر قابـل تغییـر و بـدون تـاخیر زمـانی باشد.

 

 چطور کار می کند؟ 

اساس کار  (Residual current Circuit Breaker(RCCB))، مقایسه جریان ورودی با جریان خروجی کلید است.

به دو دستۀ کلی زیر تقسیم می شود:

  • محافظت انسان در برابر تماس مستقیم با قطعات الکتریکی (حساسیت ۳۰ میلی آمپر)
  • محافظت قطعات الکتریکی در برابر خطر آتش سوزی (حساسیت ۳۰۰ میلی آمپر)

آیا کلید محافظ جان بدون ارت عمل می کند؟

در این حالت در اتصال مستقیم کلید مدار را قطع می کند و فرد را از خطر برق گرفتگی حفظ می کند اما در اتصال غیرمستفیم چون بدنۀ وسیله برقی زمین نشده، با تماس با بدنۀ برقدار کلید عمل نمی کند و فرد دچار برق گرفتگی می شود.

مشخصات کلید 

کلید محافظ جان سه کلاس کلی دارد :

۱کلید محافظ جان کلاس AC

این کلید قابلیت تشخیص جریان های نشتی با شکل موج متناوب AC را دارد و به صورت دو پل و چهار پل قابل استفاده است. محدودۀ جریان نامی آنها از ۱۶ تا ۱۲۵ آمپر و محدودۀ جریان نشتی آن ۱۰، ۳۰، ۱۰۰، ۳۰۰ یا ۵۰۰ میلی آمپر بوده و دارای ولتاژ کاری ۲۰۰ تا ۴۰۰ ولت است.

البته جریان نامی کلیدهای محفظ جان مارک اشنایدر الکتریک که توسط شرکت الیکا الکتریک توزیع می شوند آمپرهای ۲۵، ۴۰، ۶۳، ۱۰۰ و ۱۲۵ را پوشش می دهد و دارای یکسال ضمانت است.

۲کلید محافظ جان کلاس A

۳کلید محافظ جان کلاس B

این کلید، قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC تا فرکانس یک مگاهرتز و مستقیم DC را دارد. این گروه کلید نیز در انواع دو پل و چهار پل ارائه می شوند.

۱ یکی از نکات کاربردی در نصب این است که استفاده از این کلید برای یک سیستم به طور کامل برای حفاظت در برابر برق گرفتگی نیست، بلکه یک سیستم حفاظت ثانویه و تکمیلی است که در هر صورت، وجود آن از نبود آن بسیار مفیدتر است.

۲ جریان های نشتی در سمت مدار کلید (خروجی کلید)، توسط کلید شناسایی و قطع می شود و نشتی های قبل از کلید پوشش حفاظتی ندارد.
به عبارت دیگر اگر کلید RCD را در تابلوی کنتور نصب کنیم این کلید حفاظت سیم ها را از تابلو تا آخرین انشعاب انجام می دهد اما اگر کلید در تابلوی مینیاتوری ساختمان نصب شود از سیم های تابلوی اصلی حفاظت نخواهد شد.

برحسب شرایط نصب کلید در تابلو، فاز و نول از یک طرف وارد کلید می شود و خروجی آنها به تابلو تقسیم های مورد نیاز متصل می شود.

۳ انواع محافظ جان، کلید یا وسایل حفاظتی جریان باقی مانده تنها در سیستم های TN-Sقابل استفاده است. بنابراین به هیچ عنوان در مدار پس از RCD، نباید سیم نول یا زمین در ارتباط باشد چون عملکرد بی دلیل کلید را در پی خواهد داشت. در اصل، سیستم توزیع نیرو در تأسیسات بعد از کلید نمی تواند TN-C باشد. بنابراین استفاده از این وسایل در سیم کشی های سنتی بدون هادی حفاظتی PE ممنوع است.

۴ در صورت نصب چند RCD تابلویی در کنار هم، باید شینه نول مدار هر کدام جدا باشد تا وجود جریان گردشی در نول، عملکرد اشتباه را در پی نداشته باشد.

کنتاکت کمکی

نوعی از کلید محافظ جان که با نام RCBO یا محافظ جان ترکیبی شناخته می شود؛ ترکیبی از یک کلید مینیاتوری و یک کلید محافظ جان است. محافظ جان ولتاژهای تماس خطرناک را ظرف ۲٫۰ ثانیه قطع می کند و نصب و سیم کشی آن ساده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.در مقاله های بعدی با لامپ کده همراه باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *