دسته‌بندی نشده

متال هالید

لامپ متال هالید چیست

این لامپ دارای دو حباب (جداره) است که حباب بیرونی، وظیفۀ محافظت حباب داخلی و جلوگیری از ساطع شدن اشعۀ ماوراء بنفش به بیرون لامپ را بر عهده دارد. پس این لامپ به مادۀ فلورسانس در حباب داخلی خود احتیاج ندارد. جنس این حباب از کوارتز یا سرامیک است. شکل زیر ساختار داخلی آن را نشان می دهند.

ساختار لامپ متال هالید چیست ؟

لامپ متال هالید چیست ؟ از سال 1960 لامپ های متال هالید به عنوان یک منبع نور، برای کاربردهای مختلف استفاده می شود. لامپ متال هالید نوعی از لامپ های گازی است که از طریق ایجاد یک قوس الکتریکی درون ترکیبی از گازها نور تولید می کند. ترکیب گازهای داخل لامپ متال هالید چیست ؟ ترکیب این گازها شامل جیوه ، زنون یا آرگون و یک نوع از متال هالیدها است. متال هالیدها در اثر ترکیب هالوژن با یک فلز ایجاد می شوند. در لامپ های متال هالید فلزات معمولا باید با برم ترکیب شوند. علاوه بر این نوع متال هاید استفاده شده دمای رنگ لامپ را مشخص می کند.

انواع لامپ متال هالید

از مهمترین انواع این لامپ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- لامپ هایی که همانند لامپ های جیوه ای، دارای حباب داخلی از جنس کوارتز و حباب خارجی به شکل استوانه یا بیضوی با دو الکترود اصلی و یک عدد الکترود فرعی است. در این لامپ ها، ولتاژ آتش (استارت) کمی بیشتر از لامپ های جیوه ای است. همچنین مدت زمان استارت برای اینکه لامپ به نور طبیعی خود برسد در حدود ۱۵ دقیقه و زمان لازم برای دوباره روشن کردن آن نیز حدود ۱۵ دقیقه است. به علاوه عمر این لامپ ها در حدود ۷۵۰۰ ساعت است.

۲- لامپ های خطی (MBIL): این لامپ ها دارای یک حباب بوده و  الکترود کمکی ندارند. همچنین برای روشن کردن آن ها احتیاج به ولتاژ استارت بیش از ۲۴۰ ولت است که می توان جهت تأمین آن از ترانسفورماتور با پراکندگی زیاد استفاده کرد.  این لامپ ها با توان ۷۵۰، ۱۲۰۰، ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ وات تا ۱۰KW با حباب استوانه ای باریک و بلند استفاده می شوند. ضریب بهرۀ نوری این لامپ حدود ۸۵ لومن بر وات و طیف نوری آن ها خطی و پیوسته است. به علت اینکه این لامپ ها حباب خارجی ندارند، مقداری اشعۀ ماوراء بنفش از آن خارج می شود که برای چشم مضر است؛ لذا نباید مستقیم به لامپ نگاه کرد. عمر این لامپ ها حدود ۳۰۰۰ ساعت و زمان استارت آنها حدود ۲ تا ۳ دقیقه است. کاربرد لامپ های خطی بیشتر در کارهای عکاسی، نورافکن ها و استودیوها است.

۳- لامپ های CSI: این لامپ ها در حجم کوچک با حباب کروی شکل ساخته شده و فاصلۀ بین الکترودها (که از تنگستن هستند) ۹ تا ۱۴ میلیمتر است. این لامپ علاوه بر جیوه دارای یدورهای سدیم، گالیوم و تالیوم نیز است. لامپ های CSI معمولاً با توان های ۴۰۰ و ۱۰۰۰ وات ساخته می شوند و عمر آن ها در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ ساعت است. همچنین ضریب بهره نوری آن ها حدود ۹۰ لومن بر وات و زمان استارت لازم کمتر از یک دقیقه بوده و زمان لازم برای دوباره روشن کردن نیز ۲ تا ۵ دقیقه است.

معایب لامپ متال هالید

از مهمترین معایب لامپ های متال هالید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱طول عمر: اولین و مهمترین پارامتر، موضوع طول عمر این لامپ ها است. بهترین و مرغوبترین نوع از این لامپ ها طول عمری کمتر از ۲۰۰۰۰ ساعت دارند.

۲زمان پاسخگویی: لامپ های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند. لامپ های متال هالید ایراد دیگری نیز دارند و آن این است که اگر شما این لامپ ها را به مدت بیش از ۵ دقیقه روشن بگذارید این لامپ ها گرم می شوند. البته مشکل تنها گرم شدن آن نیست. اگر بعد از ۵ دقیقه شما این لامپ را خاموش کنید دیگر نمی توان آن را فوراً روشن کرد. چرا که لامپ گرم شده و سنسور داخل لامپ به شما اجازۀ روشن کردن مجدد لامپ را تا زمانی که لامپ سرده نشده نمی دهد (حدود ۳ دقیقه طول می کشد تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد  و تازه از اینجا به بعد ۴ تا ۵ دقیقه طول خواهد می کشد تا به حداکثر نور خود برسد).

۳تعداد روشن و خاموش شدن: عمر لامپ های متال هالید با روشن و خاموش شدن کم می شود.

۴مصرف بالا و هزینه های جانبی: لامپ های متال هالید، نیاز به جریان بالایی دارند (خصوصاً لامپ های ۴۰۰ وات به بالا). اگر سیم کشی مناسب برای جریان بالا، در ساختمان یا محل نصب این لامپ ها موجود نباشد، باید مجدداً سیم کشی کرد و این زمان و هزینۀ بیشتر را می طلبد.

۵تغییر رنگ: برای تغییر رنگ در لامپ های متال هالید، معمولاً از فیلترهای رنگی استفاده می کنند. البته اکثر مواقع برای تولید یک رنگ خاص از یک فیلتر ثابت استفاده می شود و در برخی موارد نیز از لامپ های متال هالیدی که ذاتاً نور خاصی تولید می کنند استفاده می شود. اما اگر نور بخواهد متناوباً تغییر کند به این صورت عمل می شود که یک محور می چرخد و فیلتر رنگی مناسب را جلوی لامپ قرار می دهد.

مدار لامپ متال هالید

برای لامپ های بخار سدیم و متال هالید نیز نیاز به مدارات جانبی داریم. مدارات جانبی این گروه از لامپ ها نیز می تواند به صورت مغناطیسی و یا الکترونیکی باشد. برای راه اندازی این لامپ ها، نیاز به بالاست (برای محدود کردن جریان) و وسیله ای برای راه اندازی لامپ به نام ایگنایتور (Ignitor) داریم.

کاربرد لامپ متال هالید چیست ؟

از سال 1960 لامپ های متال هالید به عنوان یک منبع نور برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند. از این لامپ ها برای روشنایی زمین های ورزشی، پارکینگ ها و روشنایی خیابان ها، روشنایی مراکز خرید و کارخانه ها استفاده می شود. این لامپ ها علاوه بر عمر طولانی، کارایی بالایی دارند

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *