لامپ کم مصرف چیست؟

“لامپ کم مصرف ” یکی از بهترین، محبوب‌ ترین و این روزها متداول‌ ترین آنهاست. این لامپ که به خاطره ابعاد کوچکی که دارد لامپ فلورسنت فشرده نیز معروف است، یکی از انواع لامپ‌های فلورسنت محسوب می‌شود که تکنولوژی به کار رفته در آن، تخلیه گازی الکتریکی می‌باشد. در این مقاله تلاش کرده‌ایم برای شما به صورت کامل توضیح دهیم که لامپ کم مصرف چیست و چگونه کار می‌کند.

لامپ‌ های کم مصرف به دلیل کوچک بودن شان، می‌تواند جایگزین انواع مختلف لامپ‌ های رشته‌ ای معمولی قدیمی شوند.

اين لامپ‌ ها باعث صرفه‌ جويي در مصرف انرژي مي‌شوند و طول عمر بيشتري دارند و به همين دليل، خيلي از کشورها با اجراي سياست ‎های تشويقي، وضع قوانين مالياتي و محدود کردن توليد لامپ‌ هاي معمولي، استفاده از اين لامپ‎ ها را ترويج مي‌کنند. اما هنوز خيلي‌ها با زير و بم استفاده از اين لامپ‌ ها آشنايي ندارند.

طرز کار لامپ‌ هاي کم‌مصرف

طرز کار لامپ‌ هاي فلورسان فشرده (C.F.L) که به لامپ‎ هاي کم‎ مصرف معروفند مانند لامپ‌هاي مهتابي است. دو طرف لوله‏اي شيشه ه‎اي که درون آن با بخار جيوه و گاز آرگون پر شده است، الکترودها قرار دارند. وقتي جريان برق برقرار مي‌شود الکترون‌ ها از ميان گاز داخل لوله شيشه ه‎اي از يک الکترود به الکترود ديگر جريان پيدا مي‌کند. جريان الکترون‌ ها بخار جيوه را برانگيخته کرده و موجب مي‌شود الکترون‌ها که در مدار خاصي به دور هسته مي‌گردند به تراز بالاتر بروند. الکترون‌ها در اين حالت انرژي بيشتر و پايداري کمتري دارند و انرژي اضافي را به‌صورت نور ماوراي بنفش مي‌تابانند و به مدار اوليه بر مي‌گردند.

در ميان حباب لامپ‌هاي معمولي يک فيلامان نازک تنگستني قرار دارد که نازک بودن و جنس آن موجب مي‌شود در مقابل عبور جريان الکتريکي مقاومت بالايي داشته باشد و دماي آن در اثر عبور جريان تا 2200 درجه سانتي گراد بالا برود. اين انرژي گرمايي، اتم‌هاي تنگستن را برانگيخته مي‌کند.

اين اتم ‏ها نيز ناپايدار هستند و سريع به حالت برانگيخته‌ نشده برمي‌گردند و انرژي اضافه را به‌ صورت نور مرئي مي‌تابانند. بنابراين لامپ‌هاي معمولي علاوه بر نور، مقدار زيادي گرما نيز توليد مي‌کنند؛ در حالي که لامپ‌ هاي فلورسان فشرده در مقايسه با اين لامپ ها گرماي بسيار کمتري توليد مي‌کنند. به همين خاطر است که لامپ‌هاي کم‌مصرف در مقايسه با لامپ‌ هاي معمولي، 4 تا 6 برابر، مصرف را بهينه مي‌کنند.

ویژگی‌ها و خصوصیات لامپ کم مصرف چیست؟

نور یکنواخت و بدون لرزش:
تولید نور این لامپ‌ها با کیفیت بسیار بالایی نسبت به لامپ‌های معمولی قدیمی انجام می‌شود و تقریبا نور یکنواخت و بدون لرزش از خود ساطع می‌کنند. علت آن، کارکرد مدارهای الکترونیکی در فرکانس بالا می‌باشد.

بهره‌ نوری بالا:
همانطور که می‌دانید هرچه بهره نوری یک لامپ بیشتر باشد به انرژی کمتری نیاز دارد و در نتیجه هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد. بهره نوری یک لامپ کم مصرف ۲۰ وات، می‌تواند ۶۰ لومن بر وات باشد. اما بهره نوری یک لامپ رشته‌ای معمولی، ۱۲ لومن بر وات است.

حذف اثر استربوسکوپی:
استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف می‌تواند اثر استربوسکوپی را حذف کند و فضایی کاملاً مطمئن با امنیت بالا را برای کاربر فراهم نماید.

میزان شار نوری:
در مقایسه با لامپ‌ های رشته‌ای این نوع لامپ (کم مصرف) نور بیشتری را از خود ساطع می‌کند. مثلاً شار نوری یک لامپ رشته‌ای ۱۰۰ وات، ۱۲۰۰ لومن است. اما شار نوری لامپ کم مصرف ۲۰ وات هم می‌تواند مانند لامپ رشته‌ای، ۱۲۰۰ لومن باشد.

عدم ایجاد حرارت‌های مزاحم:
در لامپ‌ های رشته‌ای، ۹۵ درصد از توان ورودی لامپ مستقیماً به گرما تبدیل می‌شود و افزایش دمای محیط نیز کاملاً ملموس است. اما در لامپ‌های کم مصرف این حرارت به کمترین میزان خود می‌رسد که همین ویژگی موجب کاهش هزینه‌ های تهویه می‌گرد

مزایای لامپ های کم مصرف
- این نوع لامپ ‎ها حدود 8 برابر بیشتر از لامپ‎های رشته‎ای عمر می‎كنند.
- اگرچه قیمت لامپ های کم مصرف نسبت به بقیه لامپ‎ ها بیشتر است، اما با توجه به عمر زیاد و مصرف كمی ‌كه دارند، به‌ویژه برای مصرف‎كنندگانی كه بیشتر از هزار كیلو وات ساعت در ماه مصرف می‎كنند، مقرون به صرفه‌ترند.
- لامپ‌های کم‌مصرف به میزان قابل‌ توجهی سبب کاهش مصرف انرژی می‌شوند. این لامپ‌ها یک پنجم لامپ‌های رشته‌ای، انرژی الکتریکی مصرف می‌کنند.
مضرات لامپ های کم مصرف
نور لامپ‌های فلوروسنت در طولانی مدت ممکن است موجب مشکلات زیر شود:
- خستگی زودرس
- افسردگی
- ضعف و بی‌حالی
- کاهش راندمان یا بازده کاری
- افزایش تنش‌های روانی
سایر عوارض این لامپ ها در قسمت زیر آمده است:
1- کک و مک
لامپ های کم مصرف مهتابی اشعه های مضری دارند که باعث ایجاد کک و مک پوستی می شوند. استفاده از کرم های ضد آفتاب زیر نور لامپ های مهتابی در ممانعت از ایجاد کک و مک بسیار موثر است.از این رو باید تا حد امکان در برابر این نور قرار نگرفت و از کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده کرد.

2- سرطان سینه
استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف در اواخر شب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
نوری که از لامپ‌ های فلورسنت فشرده منتشر می‌شود، بسیار شبیه به نور خورشید در هنگام روز می باشد و می‌توانند روی تولید هورمون ملاتونین در بدن انسان تاثیر منفی داشته باشد. ملاتونین از بدن انسان در برابر برخی از انواع سرطان‌ ها مانند سرطان پروستات و سینه محافظت می‌کند.

از حدود ده سال پیش دانشمندان به وجود ارتباط بین قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در هنگام شب و ابتلا به سرطان سینه پی برده بودند. دقیقا به همین دلیل است که کارمندانی که به طور شیفتی کار می‌کنند و مجبورند در طول شب کار کنند، بیش‌تر از دیگران به این بیماری‌ها دچار می‌شوند.
استفاده از این لامپ‌ها با طول موج‌های آبی، در بین مردم رواج پیدا کرده است این در حالی است که اثر لامپ‌های قدیمی‌تر که نور زرد رنگ داشتند، در بروز این اختلال در بدن کم‌تر بود.

متاسفانه بسیاری از مردم با تصور این که این لامپ‌ها کم مصرف هستند سعی می‌کنند از تعداد بیش‌تری از آن‌ها در محیط خانه خود بهره بگیرند که این عامل هم می‌تواند به افزایش آلودگی‌های نوری در خانه بیانجامد.

3- آب مروارید
افرادی که در خانه و یا محل کارشان روزانه بیش از 8 ساعت در معرض نور لامپ‌های فلوروسنت قرار دارند، 5 برابر بیشتر از افرد دیگر دچار بیماری کاتاراکت یا آب مروارید می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
سایدبار
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من