دسته‌بندی نشده

لامپ هوشمند

لامپ هوشمند

لامپ هوشمند یکی از وسایل اصلی هوشمند سازی ساختمان و سیستم روشنایی هوشمند است. اساس کار آن بر پایه اینترنت اشیا است. قابلیت های زیادی دارد. در ضمن می توان از امکاناتی که در اختیار ما قرار می دهد به بهترین نحو استفاده کنیم.

لامپ های معمولی در یک سرپیچ قرار میگیرند و فقط اتاق را روشن می کنند این قابلیت، درهای ناممکن بسیاری را باز می کند.

با به وجود آمدن پروتکل‌های اختصاصی اتوماسیون خانه، لامپ‌های هوشمند می‌توانند توسط اپلیکیشن موبایل یا هاب مرکزی کنترل شوند. امکان اتصال به اینترنت این لامپ‌ها به فروشندگان امکان اضافه کردن امکاناتی مانند دوربین‌های توکار و سنسورهای مختلف را نیز می‌دهد.

لامپ هوشمند چه قابلیت هایی دارد؟

  • امکان دیمر شدن (کم و زیاد شدن شدت نور بر اساس نیاز)
  • کنترل از روی اپلیکیشن و از راه دور
  • قابلیت کنترل تعدادی از لامپ‌های هوشمند با یکدیگر
  • نصب و راه‌اندازی آسان
  • امکان کنترل به وسیله دستیار صوتی
  • قابلیت اضافه شدن سایر امکانات، مانند سنسور دما و حضور، ساعت، پخش موسیقی و …
  • امکان تغییر رنگ لامپ
  • قابل برنامه‌دهی برای روشن و خاموش شدن لامپ‌ها
  • امکان خاموش و روشن شدن خودکار با حسگر حرکت

 

لامپ اسمارت چگونه کار می‌کند؟

لامپ‌های اسمارت برای کار کردن به گوشی هوشمند، تبلت و یا سیستم اتوماسیون خانگی نیاز دارند چون از استاندارد‌های ارتباطی وایرلس مانند بلوتوث، Wi-Fi، Z-Wave یا ZigBee برای اتصال به یک برنامه در دستگاه یا سیستم اتوماسیون استفاده می‌کنند. برخی از برندها برای کار کردن به یک دروازه یا Gateway خاص نیاز دارند (مثل Philips Hue Bridge که برای کار با لامپ‌های هوشمند برند Philips ضروری هستند).

بسیاری از برندها برای یکپارچگی بهتر لامپ‌ها با سایر دستگاه‌های خانگی هوشمند و سیستم‌هایی که احتمالا از آنها استفاده می‌کنید؛ بیش از یک فناوری وایرلس استفاده می‌کنند. به عنوان مثال یک لامپ هوشمند ممکن است با بلوتوث ، Wi-Fi و Apple HomeKit کار کند تا به شما امکان استفاده از گزینه‌های مناسب و پیکربندی لامپ هوشمند را بدهد.

بسیاری از افرادی که روی فناوری خانه هوشمند سرمایه گذاری می‌کنند سرانجام تصمیم می‌گیرند که از یک هاب یا سیستم اتوماسیون خانگی مانند Nest، Wink یا سیستم‌های فعال شده با صوت ( مانند گوگل هوم، آمازون الکسا و اپل هوم کیت) استفاده کنند. وقتی که در یک سیستم خانگی هوشمند هستید، لامپ‌های اسمارت می‌توانند برنامه ریزی شوند تا با سایر دستگاه‌های متصل به سیستم اتوماسیون به صوت هماهنگ کار کنند.

ملاحظات قبل از خرید لامپ‌های هوشمند

اگر تصمیم دارید که لامپ اسمارت خود را با استفاده از بلوتوث کنترل کنید، تنها زمانی که در خانه هستید، می‌توانید نورپردازی مورد نظر خود را تنظیم کنید، اگر از خانه خارج می‌شوید و فراموش می‌کنید چراغ را خاموش کنید تنها زمانی که در محدوده بلوتوث لامپ قرار دارید، می‌توانید لامپ هوشمند را خاموش کنید.

اگر تصمیم دارید لامپ اسمارت خود را با استفاده از وای فای کنترل کنید، مدت زمانی که طول می‌کشد تا لامپ به تغییراتی که در دستگاه یا برنامه ایجاد کرده‌اید، واکنش نشان دهد، می‌تواند به اینکه در آن زمان چند دستگاه دیگر از وای فای استفاده می‌کنند، بستگی داشته باشد.

به لامپ‌های هوشمند منزل خود برنامه زمانی بدهید هر سیستمی که نام هوشمند را یدک می‌کشد حتما دارای قابلیت برنامه‌ریزی زمانی است.

در محیط کاربری اپلیکیشن مربوطه به‌دنبال گزینه‌های برنامه‌ریزی زمانی (Scheduling) بگردید و قطعا گزینه‌ای را پیدا خواهید کرد که بتوانید ازطریق آن به لامپ‌های هوشمند خود دستور بدهید تا در زمان‌های خاصی روشن یا خاموش شوند. در بعضی از سیستم‌ها می‌توان زمان خاموش و روشن شدن لامپ‌ها را با زمان طلوع و غروب آفتاب تنظیم کرد. فراموش نکنید که برای استفاده از این قابلیت، باید به اپلیکیشن مربوطه اجازه دهید تا به داده‌های موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد.

اگر اپلیکیشن سیستم نورپردازی هوشمند شما از قابلیت‌هایی در این حد پیشرفته پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید از یک سیستم IFTTT که پیش‌تر به شما معرفی کردیم، استفاده کنید. سیستم‌های IFTTT سخت افزارهایی هستند که آن‌ها را به سیستم نورپردازی هوشمند متصل می‌کنید تا دستورالعمل‌های پیچیده شخصی‌سازی‌شده را به‌صورت خودکار اجرا کند

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *