دسته‌بندی نشده

لامپ های مهتابی یا فلورسنت

 لامپ های مهتابی و فلورسنت

معرفی

لامپ های مهتابی یا فلورسنت  قریب به 70 سال است که از تولید این محصول میگذرد.این لامپها بخاطر داشتن بهره نوری بالا و رنگ نور مناسب ،یکی از اقتصادی ترین لامپ ها برای تامین روشنایی است.

در واقع به نوعی مادر لامپهای کم مصرف کنونی میباشد.

این لامپ ها در مقایسه با لامپ های التهابی، ضریب نوری 3 تا 5 برابر بالاتر و همچنین طول عمر آن ها 10 تا 20 برابر بیشتر میباشد.

لامپ فلورسنت که به  لامپ مهتابی معروف است،حباب این لامپ ها با گاز بخار جیوه با فشار کم پر شده است که در اثر  تخلیه الکتریکی ،نور ماوراء بنفش ساطع میشود.  که این پرتو قابلیت رویت شدن ندارد.

به همین دلیل سطح داخلی این لامپ ها توسط ماده ای به نام فلورسنت (فسفر) پوشیده  شده است. این نور در اثر برخورد با لایه پوشش داخلی فلورسانتی به نور مرئی تبدیل میشود.

 

ویژگی ها

  • ارزان بودن

فلورسنت هنوز هم یکی از کم هزینه ترین گزینه ها برای روشنایی است.

  • عمر طولانی

این نوع از لامپ ها نه به اندازه ی ال ای دی (LED) ها اما یکی از بادوامترین لامپ هایی است که برای بخش های مختلف استفاده میشود.

  • کاربرد گسترده

تنوع درجه حرارت رنگ این لامپ ها با تنوع بسیار زیاد به بازار عرضه میگردد.

در بخش های مختلف و صنایع زیادی استفاده میشوند مانند هتل ها ، ساختمان های اداری تجاری ،فروشگاههای مواد غذایی ،انبارها ،گاراژ های                 پارکینگ  و موارد دیگر همه از روشنایی فلورسنت استفاده میکنند.

  • تولید گرمای کم

این لامپ ها نسبت به لامپ های رشته ای و گازی چندین برابر گرمای کمتری از خود تولید می کنند.

معایب

  • اولین معایب لامپ های مهتابی یا فلورسنت سمی بودن گازی است که مورد استفاده قرار گرفته است.

چرا که در صورت شکستن لایه خارجی لامپ، ممکن است به اطرافیان سرایت کند و افراد را مسموم نماید.

این لامپ ها  به دلیل جیوه ای که در ساختار آن ها بکار برده شده است.بازیافت پذیر نیستند و سوخته آن ها نباید در طبیعت رها شوند.

 

  • لامپ های مهتابی و فلورسنتی در زمان روشن شدن ،مقداری تاخیر دارند. به این صورت که باید 10 الی 20ثانیه زمان بدهیم تا بیشترین نور تولید شود. عموما از قسمت های بالای خود ،نویز الکتریکی ایجاد می کنند که این امر برای مکانیزم های رادیویی و اینترنت مضر خواهد بود.

 

  • استهلاک این لامپ ها نسبت به لامپ های ال ای دی و لامپ های کم مصرف هزینه استهلاک بیشتری دارد و باید زودتر از سایر لامپ ها تعویض شوند.

 

  • اگر از لامپ های مهتابی در مجموعه خود استفاده میکنید،حتما باید از کلید برق جهت روشن و خاموش کردن آن استفاده شود.

ب     رای خاموش و روشن کردن لامپ وتنظیم نور این لامپ ها نمیتوان از دیمر استفاده کرد.

 

 

 

  • عدم امکان استفاده از دیمر: اگر از لامپ های فلورسنت و مهتابی در مجموعه خود استفاده شود، حتماً باید از کلید برق جهت روشن و خاموش کردن آن استفاده شود. برای خاموش و روشن کردن لامپ و تنظیم نور این لامپ ها نمی توان از دیمر استفاده کرد.

تعریف لامپ های فلورسنت فشرده

این نوع از لامپ ها تحول بسیار زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی برای تامین روشنایی ایجاد کرد.

از نظر عملکرد این لامپ ها کاملا شبیه به لامپ های فلورسنت هستند،تنها بخاطر این که حجم آنها بسیار کوچک تر است. که به اختصار (Compact Fluorescent Lamp) CFL  نامیده میشوند.

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *