لامپ

لامپ مهتابی

لامپ مهتابی چیست

لامپ مهتابی که نام دیگر آن لامپ فلورسنت است؛ مدل دیگری از لامپ می باشد که با استفاده از بخار جیوه تخلیه در گاز با فشار کم کار می کند. این مدل لامپ فلورسنت یا فسفر را به نور مرئی بر می گرداند.در ادامه مقالات با لامپ کده همراه باشید.

لامپ فِلورِسِنت که اغلب ما آن را با نام لامپ مهتابی یاد می کنیم، از مهم ترین ابداعات بشر امروزی در صنعت محصولات روشنایی به شمار می آید. این لامپ بسیار کم مصرف است و در عین حال نور قابل توجهی گسیل میکند.

لامپ مهتابی به انگلیسی ” Fluorescent lamp ” گفته می شود که این نام به دلیل خاصیت این لامپ است.

نگاهی به لامپ فلورسنت یا مهتابی

لامپ فلورسنت نور سالم و طبیعی در فضا منتشر می کند چون که درصد زیادی از انرژی الکتریکی را به نور بر می گرداند و در فضا زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اختراع لامپ فلورسنت

لامپ مهتابی در دهه 1890 اختراع شد. مخترع آن پیتر کوپر هیویت بود که توانست محصولاتش را وارد سالن های عکاسی کند. پس از کوپر افراد دیگری در این حوزه وارد شدند و بعد جورج اینمان توانست تولید لامپ های مهتابی پیشرفته تر را انجام دهد و سپس این مدل لامپ پیشرفته و پیشرفته شد و وارد بازار امروزی شدند.

لامپ فلورسنت چه شکلی است؟

یک لوله ی شیشه ای تو خالی استوانه ای، مقداری گاز متراکم جیوه و پودر فسفر تمام آن چیزی است که لامپ های مهتابی را به آنچه که هست مبدل میکند.در واقع لامپ فورسنت به شکل لوله ای است که با ابعاد ۶۰ الی ۱۲۰ سانت تولید میشود که این باعث نورپردازی گسترده تر میشود و دلیل شکل ظاهری این لامپ ها همین موضوع است.

ساختار لامپ مهتابی

شبیه به یک لوله شیشه ای می باشد که سطح داخلی آن با یک لایه نازک فسفری پوشیده شده و علاوه بر آن کلسیم اورتوفسفات روی و کلسیم هالوفسفات نیز به کار می رود.

الکترودهای اسپیرال در آخر هر دستگاه نصب شده و فلاسک خودش را با بخار جیوه تخلیه کرده و اثر گاز را هم از بین می برد.

با توجه به میدان الکتریکی که ایجاد می شود گاز تخلیه انجام می شود که عبور کردن از بخار جیوه، اشعه ماوراء بنفش را روی بخار اثر می دهد و همین سبب می شود تا پرتو فرابنفش به نور مرئی برگردد.

از دیگر نکات مهمی که درباره این مدل این است که مکانسیم استارتر آن ماشه است و در طول کار مدار را خاموش و قطخع می کند و گرمای الکترود را هم بیشتر می کند.

لامپ مهتابی چه رنگی است؟

نوری که از لامپ های مهتابی ساطع می شود در اصل مهتابی و افتابی است، ایجاد تنوع در رنگ بندی لامپ های مهتابی منجر به تولید انواع مختلق رنگ لامپ های فلورسنت به رنگ هایی شامل:

  1. ابی
  2. قرمز
  3. سبز

لامپ فلورسنت چگونه کار میکند؟

پدیده فِلوئورِسانسی از سری ویژگی ها و فرآیند های جالب توجه در لامپ های مهتابی است. اما تمام ماجرا این نیست. فسفر و ویژگی فِلوئورِسانسی آن در آخر ماجرا قرار دارد.

این کلاهک اتصال و عامل شارش جریان برق به داخل مهتابی را ممکن می سازد. پس از اعمال ولتاژ، گاز درون لامپ مهتابی ( گاز آرگون یا نئون ) داغ می شود.

معایب این لامپ

مانند هر تجهیزاتی که در صنعت نورپردازی و روشنایی وجود دارد یک سری مزایا و یک سری معایب در کنار خودش دارد.

شروع کار این لامپ

زمانی که این لامپ بخواهد شروع به کار کند با استفاده از یک سیم پیچ می تواند لامپ را روشن کند؛ چرا که باید با خودش یک القا کننده داشته باشد. زمانی که لامپ بخواهد روشن شود یک استارت زن نیاز دارد که اتصال حرارتی داشته باشد و به صورت موازی با لامپ اصلی در داخل مدار قرار گرفته؛ زمانی که جریان برق برقرار شود؛ نخست لامپ الکتریکی که استارت زن است روشن می شود و پس از آن نوار دو فلزی گرم می شود و اتصال برقرار خواهد شد.

راه اندازی 

پس از انجام مراحل شروع کار حالا باید راه اندازی شود و کار کند. در قدم اول گاز نجیب درون لوله مهتابی داغ و یونیزه می شود تا امکان ایجاد قوس الکتریکی در درون لوله مهتابی ایجاد شود.

اما به صورت کلی برای مهتابی های معمولا که در هر جایی هستند از همان استارتر استفاده می کنند.

 

منتظر مقالات بعدی لامپ کده باشید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *