دسته‌بندی نشده

لامپ سوزنی

لامپ سوزنی چیست

لامپ سوزنی یکی از مدل های مختلف در دنیای لامپ هاست. این مدل لامپ کارایی متفاوتی دارد و خودش به تنهایی به انواع مختلفی تقسیم می شود که هر یک دارای ویژگی و کاربرد متفاوتی هستند؛ اما به صورت کلی اگر بخواهیم به شما بگوییم می توانیم بهترین مثال برای استفاده از این لامپ ها را لوسترها بیان کنیم؛ لوسترهای شاخه ای و لوسترهای ال ای دی محل استفاده از این مدل هستند.

البته باید بگوییم که لامپ سوزنی یک ویژگی و برتری فاحش نسبت به مدل های دیگر دارد و آن هم این است که این مدل قابلیت جا به جا کردن و عوض کردن سریع دارد که همین باعث می شود تا عموم مردم از آن استفاده کنند چون که هر زمان که بخواهند و هر زمان که لامپ غیر قابل استفاده شود راحت خودشان بدون نیاز به هیچ کمکی انجامش می دهند. در لوسترهای قدیمی هم این مدل لامپ کاربرد داشت اما نمونه ای از لامپ سوزنی قدیمی بود که با مدل های الانی فرق دارد و به آن لامپ هالوژنی گازی گفته می شود.

 

لامپ هالوژنی گازی

لامپ هالوژنی گازی مدل های قدیمی از لامپ سوزنی به کار می رود که G9 و G4 آن خیلی طرفدار دارد و در بیشتر لوسترها مورد استفاده قرار می گرفت. اما این مدل های قدیمی یک سری مشکلات دارند؛ یکی از آن ها سوخت و ساز بالا بود؛ چون که زود می سوختند و دائما باید عوض می شدند. اما این ویژگی در مدل G4 کم تر بود و مصرف آن و طول عمرش به مراتب بیشتر بود. از این رو لامپ های سوزنی جدید که بازار وارد شدند توانستند تا حد زیادی جایگزین آن ها شوند.

 

ویژگی های لامپ سوزنی

لامپ سوزنی هم یک سری ویژگی های مخصوص به خودش را دارد اولین آن سفید بودن مواد آن است که در بدنه اش قرار می گیرد. جریان کاربردی و تولید نور در این لامپ خوب است و معمولا 0.2 آمپر می باشد که در غیر این حالت لامپ با مشکل رو به رو می شود. درباره طول عمر این لامپ باید بگوییم که تقریبا 3000 ساعت کارکرد مفید بدون تعویض و سوختگی دارد. همچنین نوری که تولید می کند یک دست است که برای فروشگاه ها و سالن های اداری خیلی مناسب است. از طرفی سایز کوچک این لامپ سبب شده تا خیلی از افراد گمان کنند که مصرف بالایی ندارد؛ اما تولید نور آن خیلی خوب است.

مزایای لامپ سوزنی

یکی از مزایای لامپ سوزنی این است که در اندازه های مختلف تولید می شود. گرمای این لامپ بسیار کمتر از لامپ است. برای نصب لامپ سوزنی مانند چراغ قوه نیازی به درایور ندارید و می توان آن را به برق شهری متصل کرد.

لامپ سوزنی با 7 وات بسته بندی پلاستیکی پوشانده شده است. وجود یک لایه می تواند نه تنها در انتقال نور ، بلکه همچنین برای لامپ نقش محافظتی داشته باشد.

همچنین اگر آب به لامپ ریخته شود ، هیچ صدمه ای به لامپ وارد نمی کند. این لامپ را می توان با یک لامپ 220 ولت جایگزین

کرد.

انواع لامپ سوزنی

لامپ سوزنی به دو دسته تقسیم بندی می شود SMD و COB هر کدام ازاین ها با توجه به کارکرد ، کاربردهای مختلفی که دارند .

ما به طور خلاصه هر کدام را شرح می دهیم :

  • لامپ هالوژن SMD

که طراحی آن ها به گونه ای است که مصرف انرژی کمتری دارند .

و می توانند نوری با کیفیت و شدت مناسب در اختیار کاربران قرار دهند.

و با عبور جریان برق می توانند نور مناسبی را توزیع کنند.

لامپ هالوژن SMD گرمای بسیار کمتری تولید می کند.

و می توان از آن جهت تامین نور در اداره ها ، سالن های نمایش ، منازل ، ساختمان های رسمی و غیره استفاده کرد. این چراغ ها به صورت توکار نصب می شوند و قابلیت استفاده به صورت چراغ دکوراتیو را نیز دارند.

  • لامپ هالوژن COB

لامپ های هالوژنی COB همانند لامپ های ال ای دی و اس ام دی دارای قابلیت نوردهی در محیط های مختلف هستند.

به طور مثال در سالن ها می توان دورتادور سقف را با لامپ های هالوژن COB نورپردازی کرد و یا جهت تامین نور در تاترها ، سالن های کنفرانس و غیره از این لامپ ها استفاده کرد.

چه تفاوتی در لامپ‌هالوژن سوزنی  G4 وG9 دارد ؟

لامپ هالوژنی سوزنی G4 و G9  المان های نوری هستند  که در قدیم مورد استفاده بسیاری از مردم قرار میگرفت .

عیبی که لامپ G4 داشت این است سوخت و سوز بسیار بالایی دارد

مصرف این لامپ ها انرژی بسیار بالایی دارد و مدام باید تعویض شود .

اما مدل G4 به مراتب کم مصرف تر و عمر بالاتری نسبت به مدل G9 دارد.

امروزه بدلیل روکش ژله ای که دارد این المان روشنایی را  به اسم لامپ سوزنی ژله می شناسند ولی از بازدهی نوری بسیار بالا این لامپ نمی توان چشم پوشی کرد.

برای ترکیب شیمیایی هالوژن و بخار تنگستن دما باید خیلی بالا باشد، و تحمل حباب لامپ در مقابل این دمای زیاد، باید از لامپ‌های معمولی بیشتر باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدن حباب لامپ‌های هالوژن سوزنی و پایه سوزنی و انواع دیگر، در این دما، حباب این لامپ‌ها باید از کوارتز یا انواع دیگر شیشه‌ها با دمای ذوب بالا (مانند آلومینوسیلیکا) ساخته شود.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *