لامپ

 لامپ رشد گیاه

معرفی لامپ

لامپ رشد گیاه با نام‌های plant light و grow light نیز شناخته می‌شود. این لامپ‌های ال ای دی تجهیزات الکترونیکی هستند که نور موردنیاز برای رشد گیاه را به‌آسانی در دسترس آن قرار می‌دهند. نور تابیده‌ شده از این لامپ‌ها مصنوعی هستند؛ اما انرژی موردنیاز برای فتوسنتز را در دسترس گیاهان قرار می‌دهند. اولین لامپ رشد گیاه در بیش از 30 سال پیش ابداع شد ولی نسل جدید این لامپ ‌ها که همان لامپ‌ های ال ای دی رشد گیاه است، کم‌مصرف‌ترین و پر‌بازده‌ترین نوع از لامپ‌های رشد گیاه استفاده شده از گذشته تا کنون هستند.در ادامه با لامپ کده همراه باشید.

استفاده از لامپ در منزل

نگهداری از تعدادی از گیاهان آپارتمانی در منزل یا حتی تدارک گوشه‌ای پر از این گیاهان در خانه بسیار متداول است.  علت این است که میزان نوری که این گیاهان برای انجام فتوسنتز نیاز دارند، به آن‌ها نمی‌رسد.

لامپ رشد گیاه را از کجا تهیه کنیم؟

پس از اطلاع از نحوه عملکرد و ضرورت استفاده از لامپ رشد گیاه، لازم است درباره نحوه تهیه این لامپ‌ها نیز اطلاعات کافی داشته باشیم؛ مانند تهیه هر کالای دیگری بهتر است این لامپ‌ها را نیز از مکان مطمئن تهیه کرد.

تفاوت ال ای دی عادی و ال ای دی

ممکن است نام ال ای دی برای مصرف‌کنندگان گمراه‌کننده باشد و به نظر برسد که لامپ‌های رشد گیاه همان لامپ‌ها ال ای دی عادی هستند. البته که این تنها یک تشابه اسمی بوده و این لامپ‌های LED دارای تفاوت‌های هستند. لامپ ‌های ال ای دی مخصوص رشد گیاهان دارای طیف نوری خاصی هستند. امواج موجود در این طیف نوری همان امواجی هستند که فتوسنتز را در گیاهان تقویت کرده و باعث رشد آن‌ها می‌شوند. در نظر داشته باشید که این امواج هیچ ضرری برای انسان ندارند و لامپ را در هر قسمتی از منزل می‌توان به‌راحتی استفاده کرد.

میزان استفاده از لامپ

پس از آگاهی از عملکرد این لامپ‌ها ممکن است پرسش‌هایی درباره مدت زمان موردنیاز برای استفاده از این لامپ‌ها در ذهن خوانندگان شکل گرفته باشد. باید اشاره کنیم که وابسته به گیاهان، ابعاد فضا و شرایط مختلف دیگر، استفاده از این لامپ‌ها مدت زمان متفاوتی را طلب می‌کند. با اینکه می‌توان این لامپ‌ها را به صوت 24 ساعته روشن نگه داشت، ولی بهتر است ساعات استراحتی را برای گیاه در نظر گرفت.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *